Nastroje inwestycyjne utrzymują się, ponieważ oczekiwania co do stóp procentowych Rezerwy Federalnej i innych głównych banków centralnych pogłębiają się w związku z obawami o pogłębiającą się recesję. Indeksy giełdowe w Europie i Ameryce spadły, ale w mniejszym stopniu niż pod koniec ubiegłego tygodnia. Cena ropy Brent spadła do poziomu z początku stycznia 2022 roku, na poziomie 8
USD za baryłkę. Zapowiedziany niespodziewany podatek dochodowy, który miałby obowiązywać wszystkie duże spółki, niezależnie od sektora gospodarczego, wywarł dodatkową presję na rodzimej giełdzie.
Dolar lekko się umocnił wobec euro, a kurs EURUSD spadł do 0,96. Doprecyzowanie ostatecznych oczekiwań głównych banków centralnych co do stóp procentowych doprowadziło do wzrostu rentowności obligacji na rynku głównym. Złoty był pod presją negatywnych nastrojów inwestycyjnych na świecie, ale nadal radził sobie stosunkowo dobrze. Kurs EURPLN zakończył dzień blisko
,75, a USDPLN blisko
,92. Przesunięcie w górę głównych oczekiwań stóp procentowych ze strony głównych banków centralnych oznacza, że nawet bez wyraźnego osłabienia złotego rosną oczekiwania rynkowe na podwyżkę stóp NBP. W efekcie wczoraj wzrosły rentowności FRA, IRS i obligacji. Dużo wydarzyło się ponownie na rynku brytyjskim. Dziś rano GBP osiągnął rekordowo niski poziom w stosunku do USD, a rentowność 10-letnich obligacji wzrosła do
,11%. W ciągu dnia biznes ustabilizował się w oczekiwaniu na komunikat Banku Anglii. Rynek nie uspokoił wreszcie komunikat Banku Anglii i zapowiedź oceny planu fiskalnego i sytuacji na rynku walutowym na kolejnym zaplanowanym posiedzeniu. Sytuacja przywołała wspomnienia Czarnej Środy – 16 września 1992 roku, kiedy GBP wypadł z mechanizmu walutowego ERM.
W związku z ostatnimi zmianami rynkowymi warto dziś śledzić wypowiedzi przedstawicieli głównych banków centralnych, m.in. 13.30 J. Powell i Ch. Przemówienia Lagarde.
Patrzymy też na kilka ciekawych danych makro z USA. Wskaźniki rynku budowlanego potwierdzają, że zamówienia na chłodnictwo i dobra trwałe obrazują sytuację popytu inwestycyjnego w sierpniu. Zdaniem rady konferencyjnej nastroje konsumentów mogą ulec poprawie we wrześniu, co może być związane ze spadkiem oczekiwań inflacyjnych amerykańskich konsumentów, co znajduje odzwierciedlenie w innych sondażach opinii.
Na dzisiejszym posiedzeniu MNB będzie prawdopodobnie kontynuował zacieśnianie polityki pieniężnej. Spodziewamy się, że węgierski bank centralny ponownie podniesie główną stopę procentową o 100 punktów bazowych do 12,75% pod presją pogorszenia „bliźniaczych deficytów” i ryzyka osłabienia forinta.