Jak prać buty sportowe?

Jeśli lubisz ćwiczyć na zewnątrz, dobrze wiesz, że wcale nie jest trudno zabrudzić twoje ukochane buty sportowe, które doskonale chronią od urazów i kontuzji. Jak je czyścić, aby się nie zniszczyły ani nie pozostały na nich nieestetyczne plamy na wierzchu?  Znajdziecie tutaj kilka rad jak odpowiednio dbać o obuwie sportowe.

Na początek ostrzeżenie. Buty sportowe i trampki powinny być czyszczone zgodnie z zaleceniami producentów, które można znaleźć na metce produktu. Nie powinno się stosować silnych detergentów, a pranie powinno robić się ręcznie, nie w pralce. Każda próba prania butów w pralce jest ponoszona na własne ryzyko, ponieważ wszelkie szkody powstałe w wyniku niezastosowania się do instrukcji nie są zazwyczaj obejmowane gwarancją.

Pranie ręczne butów sportowych

Jeśli adidasy są zabrudzone i mokre, poczekaj, aż wyschną zanim zabierzesz się do czyszczenia. Brud znajdujący się na powierzchni buta można usunąć małą szczoteczką – np. miękką szczoteczką do zębów lub specjalną szczotką do zamszu. Jeśli brud nie zejdzie, spróbuj usunąć go tą samą szczoteczką, lecz namoczoną wodą. Przed zmoczeniem buta wyjmij sznurowadła i wkładki z butów. Wyszoruj buty zarówno z zewnątrz jak i z wewnątrz. Używanie tylko wody bez środków czyszczących zapobiega pojawianiu się nieestetycznych żółtych plam. Sznurowadła i wkładki należy wyprać w ciepłej wodzie z rozpuszczonym płynem do mycia naczyń.

Jeśli czyszczenie jedynie wodą jest niewystarczające, umyj buty w wodzie zmieszanej z płynem do mycia naczyń. Wypłucz dokładnie buty. Tak wyprane obuwie należy suszyć na świeżym powietrzu w zacienionym miejscu (buty pozostawione na słońcu mogą wyblaknąć). Do środka należy włożyć usztywniające wewnątrz gazety, papierowe ręczniki lub papier toaletowy – dzięki czemu but zachowa swój początkowy kształt.

Pranie butów w pralce

Chociaż producenci obuwia sportowego nie zalecają prania w pralce, w praktyce często okazuje się, że pranie ręczne nie wystarczy do pozbycia się uciążliwych plam. Jak zatem zminimalizować ryzyko uszkodzenia obuwia podczas prania w pralce? Przede wszystkim należy dokładnie oczyścić buty przed praniem z błota i suchego pyłu. Wyjmij wkładki i sznurowadła, które lepiej prać ręcznie. Umieść każdy but osobno w specjalnej torbie do prania, starej poszewce na poduszkę lub torbie lnianej. W ten sposób chronisz buty przed uderzeniami podczas prania. Zaleca się również zapełnienie bębna pralki innymi przedmiotami (ręczniki, szmatki), aby buty nie kręciły się i obijały samoczynnie w bębnie. Ustawimy pralkę na krótki 30-minutowy program w temperaturze 20-30 stopni. Wybieramy również mały wirowanie na 400-600. Niektóre pralki mają dodatkowy program do prania obuwia. Jeśli jesteś tym szczęśliwcem, wybierz go. Kiedy pranie jest gotowe, należy suszyć buty w taki sam sposób, jak opisano w przypadku prania ręcznego.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *